Prawa człowieka to temat, który nigdy nie traci na aktualności. Dokumentalne filmy o tej tematyce nie tylko informują, ale również inspirują do działania, pokazując prawdziwe historie ludzi walczących o sprawiedliwość, równość i godność. Ta podborówka jest dla tych, którzy chcą zrozumieć, jakie wyzwania stoją przed ludźmi na całym świecie i jak można wspierać ich walkę o lepsze jutro.

"Zabójstwo w hotelu" (2004)
Opis: Film opowiada o heroicznych działaniach Paula Rusesabaginy, który uratował ponad 1200 osób podczas ludobójstwa w Rwandzie.
Fakt: Film był nominowany do Oscara w kategorii "Najlepszy film dokumentalny".


"Dziewczyny z Wall Street" (2015)
Opis: Dokument opowiada o sześciu braciach, którzy przez większość swojego życia byli zamknięci w mieszkaniu na Manhattanie. Ich jedynym kontaktem ze światem zewnętrznym były filmy, które oglądali i naśladowali.
Fakt: Film zdobył Nagrodę Publiczności na Sundance Film Festival.


"Cisza" (2010)
Opis: Film opowiada o przemocy seksualnej wobec kobiet w Demokratycznej Republice Konga, pokazując ich walkę o sprawiedliwość i godność.
Fakt: Dokument zdobył Nagrodę Specjalną Jury na Sundance Film Festival.


"Kraina miodu" (2019)
Opis: Film przedstawia życie ostatniej kobiety pszczelarki w Europie, która żyje w zgodzie z naturą, ale jej spokój zostaje zakłócony przez nowych sąsiadów, którzy nie szanują zasad ekologicznych.
Fakt: "Kraina miodu" była pierwszym filmem w historii, który zdobył dwie nominacje do Oscara w kategoriach "Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny" i "Najlepszy film międzynarodowy".


"Niewidzialne dzieci" (2006)
Opis: Film przedstawia historię dzieci z Ugandy, które zostały zmuszone do walki jako żołnierze w brutalnej wojnie domowej. Pokazuje ich codzienne życie, traumę i nadzieję na lepsze jutro.
Fakt: Film był nominowany do Nagrody Emmy w kategorii "Outstanding Informational Programming - Long Form".


"Dzieci z Syrii" (2016)
Opis: Dokument przedstawia losy dzieci uchodźców z Syrii, które muszą stawić czoła wojnie, ucieczce i nowemu życiu w obcych krajach.
Fakt: Film był współfinansowany przez UNICEF, aby zwrócić uwagę na sytuację dzieci w konfliktach zbrojnych.


"Prawda o AIDS" (2006)
Opis: Dokument opowiada o globalnej walce z pandemią AIDS, pokazując zarówno naukowe, jak i społeczne aspekty tej choroby.
Fakt: Film był produkowany przez Frontline PBS, jedną z najbardziej szanowanych serii dokumentalnych w USA.


"Nie ma nas w domu" (2011)
Opis: Dokument przedstawia globalny problem handlu ludźmi i niewolnictwa, pokazując historie ofiar z różnych części świata.
Fakt: Film był wyświetlany w parlamencie Unii Europejskiej, aby zwrócić uwagę na problem handlu ludźmi.


"Prawda o torturach" (2008)
Opis: Dokument bada praktyki tortur stosowane przez CIA po atakach z 11 września, analizując ich legalność i moralność.
Fakt: Film był nominowany do Nagrody Emmy w kategorii "Outstanding Investigative Journalism - Long Form".


"Więźniowie Guantanamo" (2015)
Opis: Dokument przedstawia historię Omara Khadr, najmłodszego więźnia w Guantanamo, który został uwięziony w wieku 15 lat.
Fakt: Film zdobył Nagrodę Publiczności na Hot Docs Canadian International Documentary Festival.
